PCR Supplies
Filtered Search Results
Invitrogen™ Platinum™ Taq DNA Polymerase
Invitrogen Platinum Taq DNA Polymerase is a convenient and reliable 'hot start' thermostable DNA polymerase for PCR that provides enhanced specificity over that of Taq DNA Polymerase.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Polymerase | Platinum Taq DNA Polymerase |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | Low |
| Fidelity (vs. Taq) | 1X |
| Format | Tube |
| Size (Final Product) | 5 kb or less |
| Reaction Format | Separate Components |
| Product Type | DNA Polymerase |
| Hot Start | Built-In Hot Start |
| Overhang | 3'-A |
| Starting Material | DNA |
| For Use With (Application) | Hot-start PCR |
| Exonuclease Activity | 5' - 3' |
Invitrogen™ Platinum™ Taq Green Hot Start DNA Polymerase
Invitrogen Platinum Taq Green Hot Start DNA Polymerase provides Platinum Taq DNA Polymerase with a 10X Green PCR Buffer.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Thermo Scientific™ Phire Hot Start II DNA Polymerase
Thermo Scientific Phire Hot Start II DNA Polymerase is an enhanced PCR enzyme for routine and high throughput PCR applications. It is significantly faster, extremely robust, and also capable of amplifying long DNA fragments with high yields.
| Shipping Condition | Wet or Dry Ice |
|---|---|
| Polymerase | Phire Hot Start II DNA Polymerase |
| GC-Rich PCR Performance | Medium |
| Fidelity (vs. Taq) | 2X |
| Reaction Format | Separate Components |
| Reaction Speed | Fast |
| Hot Start | Built-In Hot Start |
| Overhang | Blunt |
| Starting Material | DNA |
| For Use With (Application) | Cloning,Hot-start PCR |
Invitrogen™ Platinum™ II Green PCR Buffer (5X)
Invitrogen 5X Platinum II Green PCR Buffer for fast and easy PCR
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Applied Biosystems™ Platinum™ Multiplex PCR Master Mix
The Platinum Multiplex PCR Master Mix is designed specifically for endpoint multiplex PCR.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Polymerase | Platinum Taq DNA Polymerase |
| GC-Rich PCR Performance | Low |
| Fidelity (vs. Taq) | 1X |
| Size (Final Product) | 2.5 kb or less |
| Reaction Format | SuperMix or Master Mix |
| Reaction Speed | Standard |
| Hot Start | Built-In Hot Start |
| Concentration | 2X |
| For Use With (Application) | Hot-start PCR,Multiplex PCR |
| Multiplex Capability | Up to 20-plex |
Invitrogen™ Platinum™ Hot Start PCR Master Mixes (2X)
Invitrogen Platinum Hot Start PCR Master Mix offers Platinum Taq DNA polymerase in an optimized PCR buffer with magnesium and dNTPs for convenient PCR setup.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | Medium |
| Fidelity (vs. Taq) | 1X |
| Format | Tube |
| Size (Final Product) | 5 kb or less |
| Reaction Format | SuperMix or Master Mix |
| Product Type | Hot Start PCR Master Mix |
| Reaction Speed | Standard |
| Hot Start | Built-In Hot Start |
| Overhang | 3'-A |
| Concentration | 2X |
| Starting Material | DNA |
| For Use With (Application) | Hot-start PCR |
Invitrogen™ AccuPrime™ Taq DNA Polymerase System
The AccuPrime Taq DNA Polymerase System provides reagents for amplification of nucleic acid templates with an antibody-mediated, hot-start protocol for improved PCR specificity over other hot-start DNA polymerases.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet or Dry Ice |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | Low |
| Fidelity (vs. Taq) | 2X |
| Overhang | 3'-A |
| Concentration | 10X |
| For Use With (Application) | Hot-start PCR |
| PCR Method | 1-step RT-qPCR,Multiplex qPCR |
| Detection Method | Primer-probe |
| Polymerase | AccuPrime Taq DNA Polymerase |
| Size (Final Product) | 5 kb or less |
| Reaction Format | Separate Components |
| Product Type | DNA Polymerase System |
| Reaction Speed | Standard |
| Hot Start | Built-In Hot Start |
Applied Biosystems™ AmpErase™ Uracil N-Glycosylase (UNG)
Enzyme removes any uracil incorporated into single- or double-stranded DNA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ SuperScript™ VILO™ Master Mix
SuperScript VILO Master Mix is a first-strand cDNA synthesis master mix for two-step RT-qPCR applications.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Reverse Transcriptase | SuperScript III |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| Concentration | 5X |
| For Use With (Application) | Real Time PCR (qPCR) |
| Detection Method | qPCR |
| Format | Master Mix |
| Size (Final Product) | Up to 10 kb |
| Reaction Format | Master Mix |
| Reaction Speed | 60 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Reduced |
| Optimal Reaction Temperature | 42°C |
| Technique | Reverse Transcription |
| Starting Material | RNA |
Invitrogen™ SuperScript™ IV Single Cell/Low Input cDNA PreAmp Kit
The Invitrogen SuperScript IV Single Cell/Low Input cDNA PreAmp Kit is designed for efficient cDNA synthesis and amplification directly from intact single cells (1–1,000) or low amounts of total RNA (2 pg–10 ng).
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Polymerase | Platinum SuperFi U DNA Polymerase |
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Format | Kit |
| Reverse Transcriptase | SuperScript IV |
| Size (Final Product) | Up to 10 kb |
| Final Product Type | PCR Amplified cDNA |
| Reaction Speed | 30 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Optimal Reaction Temperature | 50°C |
| Technique | Reverse Transcription, Preamplification |
| Starting Material | Cells or RNA |
| For Use With (Application) | Next-Generation Sequencing (NGS),Real Time PCR (qPCR) |
Thermo Scientific™ Maxima™ H Minus cDNA Synthesis Master Mix
Thermo Scientific Maxima H Minus cDNA Synthesis Master Mix, available with or without dsDNase, provides all cDNA synthesis reaction components in a convenient one-tube master mix.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Reverse Transcriptase | Maxima H Minus |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| Quantity | Each |
| For Use With (Application) | Real Time PCR (qPCR),RT-PCR |
| Format | Master Mix |
| Size (Final Product) | Up to 20 kb |
| Reaction Format | Premixed Components |
| Reaction Speed | 30 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Reduced |
| Optimal Reaction Temperature | 50°C |
| Technique | Reverse Transcription |
| Starting Material | RNA |
Thermo Scientific™ RevertAid H Minus First Strand cDNA Synthesis Kit
Thermo Scientific RevertAid H Minus First Strand cDNA Synthesis Kit is a complete system for efficient synthesis of first strand cDNA from RNA templates.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Format | Kit |
| Reverse Transcriptase | RevertAid H Minus |
| Size (Final Product) | Up to 13 kb |
| Reaction Format | Separate components |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| Reaction Speed | 60 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Reduced |
| Optimal Reaction Temperature | 42°C to 45°C |
| Technique | Reverse Transcription |
| Starting Material | RNA |
| For Use With (Application) | Real Time PCR (qPCR),RT-PCR |
Invitrogen™ SuperScript™ IV First-Strand Synthesis System
The SuperScript IV First-Strand Synthesis System for RT-PCR, available with or without ezDNase, is optimized for synthesis of first-strand cDNA from purified poly(A)+ or total RNA.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| GC-Rich PCR Performance | High |
|---|---|
| Format | Kit |
| Reverse Transcriptase | SuperScript IV |
| Size (Final Product) | Up to 12.3 kb |
| Reaction Format | Separate components |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| Reaction Speed | 10 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Quantity | Each |
| Optimal Reaction Temperature | 50°C |
| Technique | Reverse Transcription |
| Starting Material | RNA |
Applied Biosystems™ High-Capacity RNA-to-cDNA™ Kit
The High Capacity RNA-to-cDNA Kit is a streamlined reverse transcription kit designed for optimum performance with TaqMan Gene Expression Master Mix, Power SYBR Green PCR Master Mix, and other PCR enzymes.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Format | Kit |
| Reverse Transcriptase | MultiScribe |
| Size (Final Product) | Up to 7 kb |
| Reaction Format | Premixed Components |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| Reaction Speed | 30 to 60 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Yes |
| Optimal Reaction Temperature | 37°C |
| Technique | Reverse Transcription |
| Starting Material | RNA |
| For Use With (Application) | Real Time PCR (qPCR),RT-PCR |
Invitrogen™ SuperScript™ III First-Strand Synthesis System
The SuperScript III First-Strand Synthesis System for RT-PCR is optimized to synthesize first-strand cDNA from purified poly(A)+ or total RNA.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More